2000. H Ελληνική Αστυνομία, απέκτησε Ιστιοπλοϊκό αγωνιστικό σκάφους τύπου J24,για τις ανάγκες της Ιστιοπλοϊκής της Ομάδας. Το σκάφος φέρει το όνομα HELLENIC POLICE  Ε.Α. 5’.
Συμμετοχή σε αγώνες στην Ελλάδα:
α) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας  J24. Κατέλαβε τη 2η θέση στη Γενική
κατάταξη
β) Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας (Ν.Α.Ο.Κ.Θ.). Κατέκτησε το Πρωτάθλημακαταλαμβάνοντας τη πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία O.R.C. σε 11 αγώνες.
γ)  Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας κατέλαβε τη 4η θέση.
Συμμετοχή σε αγώνες στο Εξωτερικό:
α) Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας κλάσης J24 στο Travemunde της Γερμανίας. Συμμετείχαν 48 σκάφη. Η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε με το σκάφοςHellenic Police.
β) Ο 3ος Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ιστιοπλοΐας Αστυφύλακας Αλέξανδρος ΤΑΓΑΡΟΠΟΥΛΟΣ αθλητής της ομάδας, κατέκτησε την 1η θέση στο EUROLYMP με σκάφη τύπου TORNADO.

2001. Η Ομάδα συμμετείχε σε (4) Πρωταθλήματα στην Ελλάδα και το Εξωτερικό.
Συγκεκριμένα:
α) Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας  J24. Κατέκτησε τρεις 1ες και μία 3η θέση με αποτέλεσμα να καταλάβει  τη 1η θέση στη Γενική κατάταξη.
β) Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας (Ν.Ο.Θ.). Κατέκτησε μία 2η και μία 3η θέση στη κατηγορία O.R.C. σε 4   αγώνες.
γ)  Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας κατέλαβε τη 4η θέση.
Συμμετείχε για 4η φορά στο Interpol Coppers Cup στο Medemblik της Ολλανδίας.

2002. Η Ομάδα συμμετείχε σε (4) Πρωταθλήματα στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό.
α)  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας J24. Κατέκτησε δύο 2ες μία 3η και μία 4ηθέση, σε ανάλογες  διοργανώσεις με αποτέλεσμα να καταλάβει  τη 1η θέση στοRanking List της εν λόγω κατηγορίας και την 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
β) Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας (Ν.Α.Ο.Κ.Θ.). Κατέκτησε μία 2η και δύο 3η θέσεις στη κατηγορία O.R.C. λαμβάνοντας μέρος σε 7   αγώνες.
γ)  Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας κατέλαβε τη 1η θέση.

Συμμετείχε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα J/24 2002 : Διεξήχθη στο Dun Laoghareτης Ιρλανδίας και η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε με το σκάφος Hellenic Police.